Що таке пневморозподілювач?
Пневморозподілювач - це пристрій, призначений для розподілу повітряних потоків в двох або більше зовнішніх пневмолініях, а також управління виконавчими пристроями пневмосистем.
Можна сказати, що основні функції пневматичного розподілювача - це пуск, зупинка, зміна напрямку повітряного потоку. У системах, що засновані на використанні фізичних властивостей і можливостей, знаходиться під тиском газу, пневморозподілювач є регулюючою ланкою, керованою ззовні. Керування відбувається за допомогою зміни (при перемиканні) схеми з'єднання внутрішніх каналів розподільника з вхідним і вихідним приєднувальними отворами.
Конструкція пневморозподілювачів залежить від ряду факторів, що визначає види класифікації цих пристроїв.
Залежно від розподілюючого елемента, вони діляться на клапанні і золотникові. У клапанних функцію керування потоком повітря виконує диск або штовхач. Дана конструкція дуже надійна, проста і довговічна. Вона забезпечує високу герметичність ущільнення. Принцип роботи такого розподілювача полягає в тому, що величина сили, що діє на клапан і обумовлена різницею тисків, зростає зі збільшенням площі прохідного перетину клапана. При управлінні великими клапанами потрібно оснащення потужним приводом або системою компенсації тиску.
Золотниковий пневморозподілювач відрізняється тим, що в ньому функцію управління потоком повітря здійснює золотник, при переміщенні якого з'єднуються і роз'єднуються отвори в стінках нерухомого корпусу. На золотник діють взаємно врівноважені сили, тому для утримання його в заданому положенні не потрібно ніяких зусиль. Для його переміщення необхідно тільки подолати силу тертя. Слід зазначити, що порожнини золотника ізольовані один від одного або еластичними ущільненнями (кільцями ущільнювачів або еластичним покриттям), або точним притиранням золотника до втулки з проміжком 3 мкм, що не порушує його рухливості при достатній герметизації.
Складність і розгалуженість пневматичної системи лежить в основі поділу пневморозподілювачів по лінійності. Найчастіше застосовують розподілювачі з числом ліній від двох до п'яти. За кількістю фіксованих положень пневморозподілювачів, визначають число позицій. Наступним важливим фактором є характер управління пневморозподілювача..
Пневморозподілювач з одностороннім управлінням функціонує, коли керуючий вплив для перемикання направлено в одну сторону і на один чутливий елемент. У пневморозподілювача з двостороннім керуванням такий вплив йде або в різних напрямках, або до двох чутливих елементів.
Вид управління розподілювача залежить від виду енергії, що використовується для приведення його в дію. Електромеханічне, електропневматичне, механічне - такі види управління використовуються в пневморозподілювачі. Електромеханічне управління здійснює електромагніт, який переміщує розподільний елемент (золотник).
Пневморозподілювач з електропневматичним (пілотним) управлінням здійснює свою роботу завдяки впливу електромагнітного поля котушки на якір, що перемикає розподільний елемент основного розподілювача. У таких конструкціях зазвичай передбачено ручне дублювання управління, перемикаючи розподілювач без подачі електричного сигналу.